Könyvajánló – Nemeshegyi Péter SJ: A kelet-ázsiai vallások története

Európa közepén, a keresztény kultúrkörben a kelet-ázsiai vallások világa meglehetősen távolinak tűnhet számunkra. Tudunk az indiai vallások, a buddhizmus, a shintō, a konfucianizmus, a taoizmus létéről, de biztos elégséges ismereteink vannak ezekről a messzi kultúrákról, hitvilágokról? Nemeshegyi Péter könyve ebben a témában nyújt fogódzót az érdeklődők számára.
A szerzőről a Mondo olvasói a 2020/08-as számban olvashattak már egy rövid megemlékezést. Nemeshegyi Péter volt az a jezsuita atya, aki a kommunista hatalomátvétel idején Magyarországról Nyugat-Európába disszidált, majd onnan Japánba került misszionáriusként, ahol aztán majdnem négy évtizeden keresztül szolgált. A rendszerváltozást követően Budapesten, a Károli Gáspár Református Egyetem japán szakán tartott előadásokat a távol-keleti és a japán vallásokról. A Tanár Úr részletes jegyzeteket készített a kurzusán feldolgozandó témákról, melyeket a hallgatók rendelkezésére bocsátott: jelen sorok szerzője is ezekből a tételekből vizsgázott tíz évvel ezelőtt. A vázlatok kibővítését, könnyvé szerkesztését még a kötet szerzője kezdte el 2019-ben, ám azok megjelenését sajnos már nem érhette meg: a könyv 2020 második felében, Nemeshegyi Péter halálát követően került a könyvesboltok polcaira.
A kelet-ázsiai vallások története nem egy terjedelmes, de igencsak bőséges kötet. 137 oldalon, tömören, de velősen mutatja be a különféle japán és egyéb távol-keleti vallások kialakulásának történetét, legfontosabb tanait és fontosabb alakjait. Szó esik Japán ősi vallásáról, a shintōról, s ennek kapcsán a japán mitológiáról, szentélyekről is sok mindent megtudhatunk. Megismerkedhetünk a különféle indiai vallásokkal, s a buddhizmus tanításaival. Ezt követően a Kínából származó konfucianizmus és taoizmus tanai is terítékre kerülnek, és külön hangsúlyt kap a konfucianizmus Japánban való megjelenése is. Bár a kötet címe a kelet-ázsiai vallások története, külön fejezet foglalkozik a kereszténység Japánba kerülésével, valamint a vallások közötti párbeszéddel is. Az egész kötetre jellemző egyébként, hogy a szerző az egyes vallásokat japán szemüvegen keresztül igyekszik nézni: így például a buddhizmus kialakulásáról csak kevés szó esik, és inkább a japán buddhizmus korszakról korszakra végbemenő fejlődése kap nagyobb hangsúlyt.
A kötet a L’Harmattan Kiadó gondozásában, a Károli Könyvek sorozatban jelent meg. Alapvetően tanulmányköteteket, tudományos műveket magába foglaló könyvsorozatról van ugyan szó, de A kelet-ázsiai vallások története nem egy nehezen értelmezhető szakkönyv. Tömören és olvasmányosan, sok érdekességgel fűszerezve mutatja be a különféle vallásokat, így a téma iránt érdeklődők számára hasznos ismeretterjesztő olvasmány lehet. Ugyanakkor a szöveg számos helyen hivatkozásokkal lett ellátva; a japán és kínai nevek, fogalmak pedig írásjegyekkel is szerepelnek a szövegben, így a tudományos kutatásokat végzők számára is haszonnal bír a könyv. Hasonlóképpen a téma iránt mélyebben érdeklődőknek szolgál segítségül a könyv végén megtalálható, tematikus (országokra és vallásokra bontott), válogatott irodalomjegyzék is. Az eredetileg csak a japán szakos egyetemisták számára készült jegyzetek tehát méltó új formát öltöttek, és ezzel a könyv minden olyan olvasó számára hasznos olvasmány lehet, akit érdekelnek a kelet-ázsiai vallások, mégpedig különösen japán szemszögből vizsgálva őket.
ADATLAP
A kelet-ázsiai vallások története
Írta: Nemeshegyi Péter SJ
Kiadás éve: 2020
Kiadó: L’Harmattan Kiadó – Károli Könyvek
A cikk eredetileg a Mondo Magazin 2021/06. számában jelent meg. Mondo Magazin 2021/06, p. 69.
Ezeket is érdemes megnézni

Szerelem a konyhában – Pasta
2015. 04. 18.
A Shiretoko-félsziget csodái – Hokkaidō természeti világöröksége
2023. 01. 02.