Egy életen át őrzött titok – A kis ház (Chiisai ouchi)

A 2014-es Berlini Filmfesztiválon egy japán színésznő, Kuroki Haru Ezüst Medvét nyert a Legjobb színésznő kategóriában, A kis ház (Chiisai ouchi) című filmben nyújtott alakításáért. Itt Európában talán nem keltett nagy visszhangot ez a hír, a filmet sem ismerik sokan, ellenben Japánban A kis ház hatalmas kasszasiker, a feldolgozás alapjául szolgáló regény pedig folyamatosan előkelő helyet foglal el az eladási listákon.
Shōwa-kori romantika
Történetünk elején egy temetésen járunk. Egy idős, magányos hölgy hunyt el: nem volt sem férje, sem gyerekei, csak unokahúgának fia látogatta, segítette. A fiú, Takeshi sokat faggatta a nénit, milyen volt a háború előtti élet, hogyan látja a múlt eseményeit. Az asszony, Taki érdekes történeteit hallgatva Takeshi ráveszi pót-nagymamáját, hogy írja meg visszaemlékezéseit. Taki titkaira így fény derül, mi, nézők pedig ezáltal visszajutunk a múltba…
1930-at írunk. A hóval borított Yamagata megyéből érkezik egy fiatal lány nagy csomagokkal a fővárosba. Takinak hívják (Kuroki Haru), és a szegénység űzte őt Tokióba: egy jómódú család szolgálójaként fog dolgozni. A család egy piros cserepes tetejű házban lakik, az apa egy nagy játékgyártó cég vezetője, az anya pedig háziasszony: kisfiukkal együtt hárman laknak a kis házban. Bár Taki csak egy egyszerű cseléd, jól érzi magát itt, szívesen segít a családnak, és a család is megbecsüli őt. Ahogy nyomon követjük a család életét és problémáit, folyamatosan szembesülünk a háborús fejleményekkel is – mi, nézők, tudjuk azt, amit a karakterek még nem is sejtenek, azt, amire akkoriban, a háborús propaganda közepette még gondolni sem lehetett: hogy Japán a vesztébe rohan.
A háború előrehaladtával egy időben egy titkos szerelmi viszony is kezd kibontakozni a kis házban: Tokiko, a Taki által nagyra becsült feleség beleszeret férje új alkalmazottjába, a fiatal Itakura úrba. A viszonyról hivatalosan senki sem tud, Taki azonban rájön az asszony titkára. A filmből kiderül, megtartja-e ezt a titkot Taki, és az is, mi lesz a kis ház és lakóinak sorsa, amikor a háborús helyzet még komolyabbra fordul.
A történet megelevenedik
Nakajima Kyōko regénye 2008 végétől 2010 elejéig folytatásban jelent meg egy folyóiratban, 2010-ben pedig egy híres japán irodalmi díjat, a Naoki-díjat is elnyerte. A regény sikerességét bizonyítja az is, hogy 2014 márciusában már a kötet 11. kiadását tarthatom a kezemben. A könyvesboltokban pedig még most is mindenhol szembetűnő helyen sorakoznak A kis ház példányai.
Nem is volt kérdés, hogy egy ennyire népszerű regényből előbb-utóbb filmváltozat is készül. A jelenleg 82 éves, híres japán filmrendezőt, Yamada Yōjit is magával ragadta a történet, és ő maga írt levelet a regény szerzőjének, hogy megkérje: hadd rendezze ő a filmváltozatot. 2012 novemberében bejelentették a forgatás megkezdését, 2014 januárjában pedig már a látható is volt a mozikban A kis ház. Yamada Yōji 1931-ben született, így nem csoda, hogy közel áll a szívéhez a korszak, amelyben a történet játszódik. Elmondása szerint a filmjével a háború szörnyűségeire is fel szerette volna hívni a figyelmet, hiszen már nem sokan élnek azok közül, akik átélték a világháborút. A filmváltozat szépen, nyugodtan, elegánsan meséli el az eseményeket: ne számítsunk nagy drámára. Talán ezt az elegáns játékot jutalmazták a Berlini Filmfesztiválon is: az biztos, hogy az internetes kritikákat figyelve az európai közönségnek sem volt közömbös a film. Az érdekes történetet, jó rendezést és színészi játékot megkoronázza, hogy a zenéért e produkció esetében is a zseniális Hisaishi Joe felelt.
Akit tehát érdekel egy viszonylag egyszerű, de mégis értékes kosztümös történet, az tegyen egy próbát A kis házzal. Az akcióra, izgalomra és pörgésre vágyók viszont valószínűleg nem a film a célközönsége.
Még kisebb ház
A könyv és a film sikerességére talán újabb bizonyíték lehet, hogy pár sok szabadidővel megáldott diák (nevesítve az Oszakai Egyetem Legó-klubja) megalkotta Legóból a filmben bemutatott kis ház méretarányos mását. Nem csak a ház külseje, hanem a belső elrendezés, a szobák is pont olyanok, mint amilyennek a filmen láthatjuk. A kész művet Oszaka egyik legnagyobb mozijában, a JR-állomásnál lévő Osaka Station City Cinemában ki is állították, így A kis ház megtekintése előtt a nézőközönség megcsodálhatja „a még kisebb házat” is. Respekt az elkövetőknek! (Amúgy az Ezüst Medve is büszkeséggel töltheti el az oszakaiakat, hisz a díjazott színésznő Oszaka megye szülötte.)
Chiisai ouchi
(japán film, 2014)
Rendezte: Yamada Yōji
Főszereplők: Matsu Takako, Kuroki Haru, Yoshioka Hidetaka, Tsumabuki Satoshi
Hossza: 136 perc
A cikk eredetileg a Mondo Magazin 2014/02. számában jelent meg. Hornos Dániel: Egy életen át őrzött titok – A kis ház (Chiisai ouchi), in: Mondo Magazin, 2014/02, p. 7.
Ezeket is érdemes megnézni

Transzcendentális gyilkolás – Death Note és ami mögötte van
2015. 04. 09.
Hatalmi harc a Távol-Keleten – A Silla királyság ékköve
2015. 04. 05.