A japán hercegnő botrányos(?) házassága – Felhajtás Mako hercegnő és vőlegénye körül

A tavalyi év végén a magyar sajtó is gyakran beszámolt Mako japán hercegnő esküvőjéről. A híroldalak cikkeinél nem volt ritka a kissé szenzációhajhász címadás: „A szerelmet választja a nemesi rang helyett a hercegnő”. Valójában Mako és vőlegénye, Komuro Kei története Japánban már 2017-től kezdve a közbeszéd tárgya. Miért is volt szokatlan ez a házasság a japán császári udvarban, és mi volt ebben a sajtó szerepe? Mi vezetett oda, hogy a japán hercegnő férjével együtt elhagyta az országot? A nem túl szívderítő történet hátterének járunk utána.
Nők napjaink legősibb dinasztiájában
Mielőtt belevágnánk Mako hercegnő szerelmének kitárgyalásába, fontos tisztáznunk az alaphelyzetet: milyen státuszuk is van a nőknek a japán császári családban? A japán császári dinasztia jelenleg a világon a legrégebb óta uralkodó család: a szigetország történetében nem volt olyan, hogy más dinasztia került volna hatalomra. A második világháborút követően, az új alkotmányban a császár jogköre szimbolikussá vált, és megszűntek a nemesi előjogok is. Azt is törvénybe foglalták, hogy a császári család nőtagjai házasságukkal elvesztik rangjukat, és közemberekké válnak. Ez utóbbi rendelkezésről újabban gyakori viták folynak, hiszen a nemesség eltörlése miatt nincs utánpótlás a császári családban, így félő, hogy előbb-utóbb elfogynak a tagok. Gyakran felmerül az is, hogy engedélyezni kellene a nők vagy a női ágról született férfiutódok trónöröklését is, ám ezeket a javaslatokat a konzervatív kormányok és a társadalom mind ez ideig elutasította. Így tehát nincs szó semmiféle szenzációról, amikor azt mondják, Mako hercegnő elveszíti hercegnői rangját, ha megházasodik: csupán ez a jelenlegi törvény.
Mako hercegnő × Komuro Kei
De ki is Mako hercegnő, akinek a képeivel tele volt novemberben a világsajtó? Ő a jelenlegi császár öccsének, Akishino koronahercegnek legidősebb gyermeke, az öröklési sorban apját követő Hisahito herceg nővére. Ahogyan a császári család többi tagja, Mako hercegnő is előkelő iskolákban, köztük külföldi egyetemeken is tanult, valamint több diplomáciai látogatást is tett. 2017-ben hazánkba is ellátogatott apjával, ahol többek között megtekintették a Néprajzi Múzeum kiállítását és egy bugaci mangalicatenyészetet is. Ugyanebben az évben kezdett el a japán sajtó beszámolni arról, hogy a hercegnő feleségül kíván menni egy ügyvédnek készülő fiatalemberhez, Komuro Keihez. Komuro Yokohamában született, középiskolai tanulmányait Tokióban a Kanadai Nemzetközi Iskolában, egyetemi tanulmányait pedig a Nemzetközi Keresztény Egyetemen végezte. Itt ismerkedett meg 2012-ben Makóval, akivel 2013 óta alkotnak egy párt. Az egyetem elvégzését követően egy banknál, majd pedig egy tokiói ügyvédi irodánál dolgozott jogtanácsosként. Első pillantásra nem úgy tűnik, hogy bármibe beleköthet a közvélemény, illetve a bulvársajtó a frigy kapcsán…
Az a bizonyos négymillió jen
Mako és Kei eljegyzését 2017 májusában jelentették be a közvélemény számára a császári családban megszokott módon. Ezt követően a média felkapta Komuro családi hátterét: a fiatalembert édesanyja egyedül nevelte fel, s a sajtóhírek szerint tanulmányait édesanyja későbbi élettársa, vőlegénye finanszírozta. A sajtó beszámolt arról is, hogy a család ismerőseinek elmondása szerint Kei anyja négymillió jennel (valamivel több, mint tízmillió forint) tartozik a volt vőlegényének, melyet nem is szándékozik visszafizetni. A japán közvélemény rögtön arról kezdett beszélni, hogy a hercegnő eljegyzésével a fiatalember csak anyagi gondjait igyekszik megoldani. Paparazzik kezdték fotózni Komurót és édesanyját, beszélgetős műsorokban elemezték, miért nem fizeti vissza az anya a tartozását; hogyan élhetett fiával jó módban, miközben egyedül nevelte gyermekét; és miért annyira jó a kapcsolata Keinek az anyjával.
Az eredeti tervek szerint Mako hercegnő 2018-ban lépett volna házasságra Komuróval, ám a császár, Mako nagyapja épp ekkortájt jelentette be, hogy lemond a trónról (Mondo 2017/08), s a korszakváltással járó szertartások (Mondo 2019/02) miatti elfoglaltságra való hivatkozással az esküvőt 2020-ra halasztották. Ugyan tagadták, de nem kizárt, hogy a döntésben szerepet játszott a sajtó által kirobbantott botrány is, hiszen Mako apja, Akishino herceg többször is kijelentette, hogy csak akkor lehetséges a frigy, ha az „mindenki megelégedésére és örömére szolgálhat”.
Miközben az édesanyja pénzügyi helyzetéről kapcsolatos hírek még uralták a közbeszédet, Komuro 2018 nyarán bejelentette, hogy meg akarja szerezni az amerikai ügyvédi képesítést, ezért az USA-ba megy tanulni. Ez mondhatni, csak olaj volt a tűzre: a sajtó és a közbeszéd innentől kezdve azt kezdte boncolgatni, hogyan teheti meg a fiatalember azt, hogy külföldre megy, miközben jegyese, a hercegnő Japánban marad. És persze a hercegnőt is sorra érték a támadások az interneten azért, amiért Keit választotta.
Poszttraumás stressz és lófarok
Komuro 2018-ban megkezdte amerikai tanulmányait, de a japán sajtó továbbra is az anyja tartozásától volt hangos, és most már az is a közbeszéd tárgya lett, miből finanszírozza amerikai költségeit a férfi. Mindeközben Mako hűségesen kitartott mellette, a távolból is támogatta, és a különböző sajtónyilvános alkalmakkor újból és újból kinyilvánította, hogy továbbra sem tett le házassági szándékáról. 2021-ben a császári udvartartás bejelentette, hogy az őt és vőlegényét ért folyamatos kritikák, becsmérlések hatására Mako hercegnő komplex poszttraumás stressz szindrómában szenved. De még ezt a bejelentést is bírálták egyesek, mondván, a diagnózis hamis, valójában pedig alkalmazkodási zavarban szenved a hercegnő. (Ez egyébként nem lenne újdonság a császári udvarban – a jelenlegi császárnét is ezzel a betegséggel diagnosztizálták annak idején, miután évekig piszkálta őt a közvélemény, amiért nem szült fiút a trónörökösnek.)
Komuro 2021 szeptemberében tért haza Japánba: a reptéren hosszú haját lófarokba kötve jelent meg. Hajviselete napokig a bulvárlapok címlapsztorijává vált, az újságok igyekeztek nevetség tárgyává tenni, s megkérdőjelezni, hogyan vehetné el Japán hercegnőjét egy a hagyományostól eltérő hajviselettel bíró férfi. Így jutunk el 2021 októberéig, amikor végül hivatalosan is megköttetett Mako és Kei házassága – mindenki megnyugodhat, ekkorra Kei levágatta a haját.
Új élet Amerikában
Ilyesfajta házasságkötésre még nem volt példa a modern japán császári család esetében. Mivel továbbra sem volt olyan a helyzet, hogy a frigy „mindenki megelégedésére és örömére szolgálhasson”, minden ilyenkor szokásos ünnepi szertartás elmaradt, s Mako lemondott arról a neki járó egyszeri pénzösszegről is, ami a császári családból távozó nőket megilleti. Csupán annyi történt, hogy a pár nevében benyújtották a házassági okiratot az illetékes hivatalba, majd pedig sajtótájékoztatót tartottak, ahol a szokásostól eltérően nem volt díszes virágcsokor sem a pár előtt. Mindeközben Tokióban tüntetés is zajlott házasságuk ellen, s pár nappal a házasságkötés után már arról jelentek meg cikkek, hogy Komurónak nem sikerült elsőre átmenni amerikai vizsgáin, ezért pedig újabb bírálatok érték. Novemberben végül a pár maga mögött hagyta Japánt, és az USA-ba költözött. A sajtó szeme azonban oda is elér: még most is jelennek meg fotók a New York utcáin sétáló Komuro-házaspárról. Ez viszont egyre többekben kelt visszatetszést, mondván, most már valóban csak két közemberről van szó, illene békén hagyni őket.
Nem tisztünk itt eldönteni, helyesen választott-e Mako hercegnő. Ugyanakkor a hercegnő házasságával kapcsolatos történetből mindenképp kiviláglik, mennyire aranykalitkába zárt madár módjára is él a japán császári família, és mennyire megbélyegezhet egy embert a japán társadalomban a pletykák, híresztelések okozta stigma. Ha elveszted az arcod, véged.
A cikk eredetileg a Mondo Magazin 2022/02. számában jelent meg. Hornos Dániel: A japán hercegnő botrányos(?) házassága – Felhajtás Mako hercegnő és vőlegénye körül in Mondo Magazin 2022/02, p. 46-47.
Ezeket is érdemes megnézni

Japán elsüllyed – Egy népszerű történet új csomagolásban: Nihon chinbotsu – Kibō no hito
2022. 02. 16.
Dazai Osamu élete és munkássága
2021. 04. 17.