Ókori kínai hadvezér a menedzserem! – Paripi Kōmei dorama
A tavalyi évben nagy népszerűségre tett szert a Paripi Kōmei (Ya Boy Kongming) című animesorozat, melyben egy ókori kínai hadvezér kalandjait követhetjük nyomon a modern Japánban. A sorozatot – amely animeváltozatának főcímdala egy magyar mulatós dal japán feldolgozása volt – 2023-ban élőszereplős változatban is bemutatták a Fuji TV műsorán Mukai Osamu és Kamishiraishi Moka főszereplésével. Lássuk hát, mit tartogat számunkra ez a dorama!
Különös újjászületés
Shokatsu Kōmei (kínaiul Zhuge Kongming), az ókori Kína egyik állama, Shu legendás hadvezére éppen az ellenséges királyság, Wei csapataival háborúzott, amikor is megbetegedett és ágynak esett. Érezte, hogy már közel a vég – utolsó kívánságában így fohászkodott: „Azt kívánom, hogy a következő életemben egy békés, háborúktól mentes korba szülessek”. Mikor Kōmei ismét kinyitja a szemét, egy különös helyen találja magát. Nagy zaj, furcsa épületek, rengeteg különös, őrjöngő alak, ijesztő öltözékekben. „Ez lenne a pokol?” – gondolkodik. A hely azonban nem a pokol, hanem napjaink Tokiója volt, mégpedig egy shibuyai halloween-parti. Úgy tűnik, a hadvezér nem a „szokványos” módon született újjá: saját testében, saját ruháiban került át a modern kori Japánba, s emlékei is megmaradtak. Furcsa módon viszont tud japánul írni, olvasni és beszélni is. Kōmei a kezdeti meglepettsége után nem nagyon jön zavarba, és gyorsan feltalálja magát. Megtanulja használni az okostelefont és a különféle közösségi oldalakat, és hamar beilleszkedik napjaink japán társadalmába, azon belül is a könnyűzenei szcénába. Újjászületésekor ugyanis összehozta a sors Tsukimi Eikóval, egy fiatal lánnyal, akinek az az álma, hogy ünnepelt énekesnővé váljon. Kōmeit lenyűgözi Eiko hangja, és úgy dönt, mindent megtesz annak érdekében, hogy segítse a lányt álmai beteljesítésében. Hadvezérként megszerzett tudását, taktikai képességét arra használja, hogy menedzserként felfuttassa Eikót a showbizniszben. Egy ismeretlen, fiatal énekesnő nem tud túl sok nézőt bevonzani a zenei fesztiválon, ahol fellép – hát akkor mindenféle trükkökkel akadályozzuk meg, hogy az arra tévedő nézők máshová tudjanak menni! Szükség lenne egy rapperre a produkcióhoz, de az már felhagyott a rappeléssel, és nem akar visszatérni? Különféle praktikákkal csaljuk lépre őt, és vezessük rá arra, hogy mit is akar igazán! Kōmei mindig ügyes haditerveket eszel ki annak érdekében, hogy Eiko énekhangját minél többen megismerhessék.
Csikicsikibambam
A Paripi Kōmei – melynek címében a paripi szó a „party people” kifejezés japánosan kiejtve és lerövidítve – a magyarországi nézők körében az animeváltozatáról lehet elsősorban ismert, de a sorozat legelőször manga formában indult, mégpedig 2019 decemberében. A Yotsuba Yūto által írt és Ogawa Ryō által rajzolt manga ekkor a Comic Days honlapon debütált, majd később átköltözött a Weekly Young Magazine-ba, ahol még most is nagy sikerrel fut. A röpke négy év alatt már 15 kötet jelent meg a sorozatból, és több mint 1,6 millió példányt adtak el belőle Japánban. Nem volt tehát kérdés, hogy a mangából hamarosan feldolgozások készülnek majd: 2022 tavaszán meg is született az animeváltozat, amelyben 12 részen keresztül követhettük Kōmei kalandjait (Mondo 2022/08). A magyar nézők körében sokan meglepődtek, amikor először hallották felcsendülni a Paripi Kōmei animeváltozatának főcímdalát: az ismerős dallam és refrén mögött egy magyar mulatós dal, Jolly Bulikirály című dala bújt meg; ennek japán feldolgozása szolgált a sorozat főcíméül. De a Chiki Chiki Bambamon kívül számos más, a sorozat énekes-zenész karakterei által előadott zeneszám is hallgató volt az animefeldolgozásban, és a doramaváltozatnál sincs ez másképp.
Erre a doramaváltozatra az animét követően nem sokat kellett várni, hiszen kicsivel több mint egy év után, 2023 szeptemberében indult az élőszereplős változat a Fuji TV szerda este 22 órakor kezdődő doramablokkjában. Érdekesség, hogy ez az első olyan sorozat ebben a műsorsávban, amelyik már szeptemberben elkezdődött: általában szokás két sorozat között két-három hétnyi szünetet tartani, amikor is más műsorokat sugároznak; ez alkalommal viszont rögtön az előző dorama utolsó epizódját követő héten el is startolt a Paripi Kōmei. A főszerepet Mukai Osamu játssza, akihez a sorozatról szóló első hírek megjelenése idején úgy gondolhattuk, nem túlságosan illik az ókori hadvezér karaktere, ám erre mindenképpen rácáfolt, és semmi ellenérzés nem lehet bennünk őt látva. Másik fontos karakterünk, Tsukimi Eiko szerepében pedig az utóbbi években nagyon felkapott fiatal színésznőt, Kamishiraishi Mokát látjuk, aki ezúttal énektudását is megcsillogtathatja. Alakításáról megoszlottak a vélemények: egyesek dicsérték őt énekhangjáért, mások viszont úgy jellemezték, ez csupán „karaoke-színvonal”, tehát nem eléggé kimagasló az énektehetsége, nem tudja hitelesen ábrázolni azt, hogy Kōmeit mennyire lenyűgözi ez a csodálatos hang. Nos, minden néző ítélje meg maga.
Újabb történelmi alak a jelenkorban
Minden túlzás nélkül kijelenthető, hogy a japánok imádják az ókori, középkori háborús történeteket: a három királyság korát (részletesebben lásd keretes írásunkat), ahonnan Kōmei származik, vagy a japán hadakozó fejedelemségek korában játszódó sztorikat. Így hát érthető a Paripi Kōmei népszerűsége is, hisz egy olyan karaktert helyez különös környezetbe, akit a japán olvasók, nézők már máshonnan ismerhetnek. Nem nagy újdonság ugyanakkor az, hogy történelmi alakokat modern környezetbe helyeznek, az utóbbi időben több ilyen alkotás is született Japánban. Gondoljunk csak többek között a Bushistant! Aisaka-kun című mangára (Mondo 2021/10) és az abból készült doramára, vagy például az Iine! Hikari Genji-kun című sorozatra (Mondo 2020/08). Ezekben a történetekben mindig az adta a poénforrást, hogy a régi időkből a modern világba csöppent karakter nem volt tisztában a mai kor technológiájával, szokásaival, nehezére esett a beilleszkedés – Kōmei esetében ezzel szemben ilyenről szó sincs, így ne várjuk, hogy egy csetlő-botló történelmi alakon fogunk majd kacagni.
A sorozatot érő egyik negatív kritika az volt, hogy az animefeldolgozás után fölösleges volt elkészíteni, hisz furcsának hat. Nos, ez a meglátás általános jellegű lehet, más műveknél is gyakran hallhatjuk azok szájából, akik az animefeldolgozást látták először – és valljuk be, néha igazuk is van. A Paripi Kōmei esetében ugyanakkor nincs arról szó, hogy tönkretették volna az eredeti művet: a dorama alkotói igyekeztek minden részletre figyelni, és egy szórakoztató alkotást letenni az asztalra. Jópofa, kedves történetről van szó, amit nem érdemes túlgondolni, és ami remek kikapcsolódást nyújthat a nézők számára. Az anime rajongói számára lehet, hogy furcsának tűnik majd, hogy a kedvenceiket élő színészek testesítik meg, de az eredeti művet még nem ismerők számára kellemes szórakozást tud nyújtani a dorama is.
ADATLAP
Paripi Kōmei (Ya Boy Kongming)
dorama
Év: 2023
Hossza: 10 epizód
Főszerepben: Mukai Osamu, Kamishiraishi Moka
Gyártó csatorna: Fuji TV
A három királyság kora
Mi is ez a három királyság kora, amelynek történetéért sok japán rajong? Így nevezzük a kínai ókor egy bizonyos szakaszát, mely 220-ban kezdődött, és hatvan év múlva, 280-ban ért véget. Ebben az időszakban három királyság uralta Kína területét: Wei, Shu és Wu. Ez a három állam folyamatosan háborúkat vívott egymás ellen, mígnem Wei le nem győzte a másik két rivális királyságot. Erről az eseménydús hatvan évről számol be a III. század végén íródott A három királyság története (Sanguozhi) című mű, mely Japánban Sangokushi címen ismert. Ugyanezt az időszakot dolgozza fel a XIV. században Luo Guanzhong által írt A három királyság regényes története is, mely Három királyság címmel, három, egyenként több mint 800 oldalas kötetben 2019 és 2021 között magyar nyelven is megjelent.
A cikk eredetileg a Mondo Magazin 2023/12. számában jelent meg. Hornos Dániel: Ókori kínai hadvezér a menedzserem! – Paripi Kōmei dorama in Mondo Magazin 2023/12., 32-33.