Könyvajánló: Menekülés a 14-es táborból

Természetesnek tartod, hogy szabadon élsz? Alapvetőnek véled, hogy szabadon dönthetsz, járhatsz-kelhetsz, választhatsz? Nem tartod különlegesnek, hogy van mit felvegyél, van étel az asztalodon? Szin Donghjok számára ezek közül semmi sem volt természetes. Szin rabnak született.
Ha az utóbbi időben bekapcsoltuk a tévét, viszonylag sokszor hallhattunk Koreáról szóló tudósításokat. Pár hónappal ezelőtt még a Gangnam Style nevettette meg az embereket, mostanság pedig a két Korea közti háború kirobbanásától retteghet a hírfogyasztó. Különféle mémek terjedtek el világszerte Kim Dzsongunról vagy Psyról, az észak-koreai munkatáborok léte viszont nem keltett és most sem kelt különösebb visszhangot sem idehaza, sem a nagyvilágban.
Szin Donghjok egy ilyen munkatáborból szökött meg néhány évvel ezelőtt, mégpedig a legszigorúbban őrzött 14-es számúból. Nem valamilyen bűncselekmény elkövetéséért vitték oda, családja vélt bűnei miatt már a táborban született. Szin számára az emberi alapjogok ismeretlenek voltak. Szeretet, hit, remény – szintén ismeretlen fogalmak voltak a fiú előtt. Szemében a tábor lakói (még saját családtagjai is!) ellenfelek volt, akikkel meg kellett küzdeni a túlélés érdekében. Csirkehús? Szin álmodni sem mert róla. A legízletesebb falatokat számára a titokban megsütött patkányok és a marhák ürülékéből kiszedegetett kukoricaszemek jelentették. Mivel gyengébb volt társainál, az erősebb gyerekek gyakran összeverték. Beárulta szökni próbáló anyját és bátyját, ezért pedig felakasztották őket. Kegyetlenség? Az. Észak-Korea bánik ilyen kegyetlenül állampolgáraival.
Szinnek huszonéves koráig fogalma sem volt arról, mi van a tábor kerítésein túl. Még a hazája akkori vezetőjéről, Kim Dzsongilről sem hallott. De egyszer csak megismerkedett valakivel, aki mesélt neki a táboron kívüli életről. Ekkor döntötte el: megszökik. Miután csodával határos módon sikerült kijutnia az országból, történeteit Blaine Hardennek, a The Washington Post újságírójának mesélte el, így született meg a Menekülés a 14-es táborból című könyv. A mű, hasonlóan a világ többi részéhez, Magyarországon is elérte az internetes eladási listák első helyét, ami nem csoda, hisz a könyvben nemcsak Szin megpróbáltatásokkal teli életéről olvashatunk, de érdekes és legtöbbször elborzasztó információkat is megtudhatunk Észak-Koreáról, erről a világ elől elzárt országról. Gyakran eszünkbe juthat a könyv olvasása során akár az 1984, akár a Battle Royale története – nem szabad azonban elfelejtenünk, hogy jelen esetben nem fikcióval van dolgunk. Persze lehet bennünk némi kétkedés is a történet valóságát illetően, de abban, hogy léteznek, és egyre növekednek az ilyen táborok, a Google Maps műholdfelvételei alapján biztosak lehetünk. És ha szörnyűnek és megengedhetetlennek tartjuk az olvasottakat, azon is elgondolkodhatunk, miért ilyen közömbös a világ ezek iránt a legtöbbször ártatlanul elítélt emberek iránt, akik állati módon kénytelenek vegetálni az elnyomó kommunista rezsim miatt. Miért engedjük ezt?
ADATLAP
Menekülés a 18-as táborból – Észak-Koreából a szabadságba
(könyv, 2012)
Írta: Blaine Harden
Eredeti cím: Escape from Camp 14
Kiadó: HVG Kiadó
Magyar nyelven megjelent: 2013

Japán császárok a 20. században
Ezeket is érdemes megnézni

A halálisten gyermekei – Furitsumore kodokuna shi yo
2023. 10. 10.
„Dobozba zárt” rendőrnők – Hakozume: Kōban joshi no gyakushū
2022. 06. 24.